Pek çok insanın bir ev bir araba sahibi olduktan sonra ilk aklına gelen bir yazlık sahibi olmaktır. Özellikle senelerce yapılan tatil masrafları, tatil için girilen zahmetler, yapılan planlar göz önüne  alındığında yazlık alma fikri çoğu zaman daha mantıklı gibi gözükse de, yazlık aldıktan sonra yaşacağınız hayatta size bazı problem oluşturacaktır.

Tatil için seyahat ederken, gittiğiniz ve beğendiğiniz mekanlardaki yazlıkları gördükçe "Ah bizimde burada biz yazlığımız olsa" cümlesini mutlaka siz de kurmuş yada aklınızdan geçirmişsinizdir.

Öncelikle yazlık almayı düşünüyor iseniz, yazlığa ayıracağınız bütçeyi elinizdeki fazla para gibi düşünmeniz gerekmektedir. Eğer hiç yazlık hayatı yaşamadıysanız sevip sevemeyeceğinizi henüz bilmediğinizden uzun süreli geri ödemeler ile yazlık almak pek de mantıklı olmamaktadır. Genellikle yaşanılan zorluklar ile yazlıkların kısa sürede elden çıkarıldığı görülmektedir. Tabi ki çok cazip ve revaçta olan bir bölgeden almanız halinde hemen satış yada kiralama yapabilerek gelir elde edebilirsiniz. Bu tamamen seçim yapacağınız  bölge ve ayırabileceğiniz bütçe ile ilgilidir.

Özellikle özel sektörde çalışıyor iseniz, yılda izine çıkabildiğiniz 1-2 hafta için yazlık derdini çekmeye değer mi bunu belirlemeniz gerekir. Eğer yazlığınız sürekli kullanım halinde değilse ve sadece senede 1-2 hafta zaman geçirecek iseniz, bu 1-2 haftayı tamir, bakım, alışveriş gibi işlerle geçirebileceğinizi göze almanız gerekmektedir. Kırılan camlarınız, tıkanan giderleriniz, altyapı problemleri, çatlayan sıvalarınız, ilaçlamalar, bahçe bakımı gibi pek çok iş yazlığınıza gittiğinizde sizi bekliyor olacaktır. Bu işlerden büyük ölçüde bir site içerisinde bulunan yazlık tercih etmeniz durumunda kurtulabilirsiniz, o zamanda belli bir aidat giderini hesaplamanız gerekecektir.

Yazlık sahibi olmanın bir diğer yanı da yemek, bulaşık, çamaşır, temizlik, alışveriş gibi günlük işlerinizi de yapmaya devam etmeniz anlamına gelecektir. Bu süreçte misafir ağırlamak da yazlık sahibi olmanın güzelliklerindendir. Eğer ben 1-2 haftalık tatilimde bu işlerin hiç biri ile uğraşamam diyenlerdenseniz kesinlikle yazlık size göre değil.

Tüm bunların yanı sıra eğer 3-4 ay tatil yapabiliyor, tüm yazınızı yazlığınızda geçirebiliyorsanız, komşularınız, misafirleriniz ile size ait bir evde, size ait bir bahçede yazın tadını çıkartmanın da ayrı bir güzelliği bulunmaktadır.