Yurtdışındaki pek çok ülkede gayrimenkullerin yetkili bir aracı, gayrimenkul danışmanı yada emlak firması kullanılmaksızın alınıp-satılması yasal değildir. Ülkemizde ise emlak sektörü en hızlı gelişen ve ilerleyen sektörlerden biri olmasına rağmen, gayrimenkul danışmanlarının önemi, yeri, hakları ve görevleri ne yazık ki yasal bir şekilde düzenlenememiştir ve uygulamaya konulamamıştır.

Çok sayıda kişi gayrimenkul almak istediğinde komisyon ücretleri ödememek adına, sahibinden emlak satın almayı tercih etmektedir. Bu durumun en büyük dezavantajı çoğu zaman hayatında ilk defa emlak alacak ve satacak kişilerin karşılıklı hale gelmesi sonucunda yerine getirilmesi gereken pek çok yasal sorumluluğun ve mevzuatın bilinmemesi ve uygulanamaması sonucunda sonrasında daha büyük zararların ortaya çıkmasıdır. Halkımızın tabir ettiği kelime ile "Emlakçılar"ın, özellikle gayrimenkul alım-satım, yatırım danışmanlığı, yasal mevzuatlar gibi pek çok konuda bilgi sahibi oldukları ne yazık ki göz ardı edilmektedir.

Emlak sahipleri tarafından yapılan direk satışlarda genellikle fiyat dengesizliklikleri, alım-satıma konu olan gayrimenkul konusunda yeterli bilgi edinememe, gelecek konusunda yeterli görüşe sahip olamama gibi pek çok sıkıntı ile karşılaşabilinir. Emlak alım-satım işlemlerinde satış öncesi düzenlenmesi gereken sözleşmeler, dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Alıcı ve satıcı eğer bu konuda bilgili ve tecrübeli değilse her iki taraf içinde istemeyen şartların oluşması kaçınılmazdır.

Emlak yetkililerin, emlak danışmanlarının ve yatırım uzmanlarının tek hedefi sizin şartlarınıza ve isteklerinize en uygun gayrimenkulü tespit etmek ve gerekli tüm prosedürü gerçekleştirerek sizin sağlıklı bir yatırım yapmanızı sağlayabilmektir. Ayrıca pek çok alternatif size sunulacağından 1-2 gayrimenkul arasından seçim yapmak zorunda kalmazsınız. Emlak danışmanları size talep ettiğiniz gayrimenkul konusunda en doğru ve objektif bilgiyi verecek kişi ve ya kurumlardır. Satış öncesi gerekli sözleşmeleri düzenleyerek, gerekli pazarlıkları yaparak, normalde daha pahalıya alabileceğiniz bir gayrimenkulü daha ucuz ve daha güvenli bir şekilde almanızı sağlayabilirler. Alıcı ve satıcı arasında, gayrimenkul danışmanları tarafından oluşturulacak köprüler sayesinde tüm işlemleriniz sizin adınıza zahmetsizce gerçekleştirilir. Ayrıca sürekli emlak aramaya zaman ayıramayacağınız için sizin yerinize mesai harcayarak sizin için en doğru gayrimenkulü size sunabilirler.