Son dönemde tüm dünyada küçük ama kullanışlı konutlar daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanlar artık evlerinde zaman geçirmektense, iş hayatı ve sosyal hayatların değişmesinden dolayı çoğu zaman evimiz, sadece uyumak ve dinlenmek için kullandığımız mekanlar haline gelmiştir. Yoğun iş hayatı, trafikte geçirilen süreler ve sokağa taşınan sosyal hayatlar nedeni ile evlerimizi otel gibi kullanmaya başlamamız, gereğinden fazla büyük konutları gereksiz hale getirmiştir.

20 yıl öncesinde bir ev ne kadar büyükse o kadar iyidir anlayışı günümüzde yıkılmış durumdadır. Büyük evlerin; bakım, onarım, ısıtma, soğutma, aydınlatma giderlerinin gereksiz hale gelmesi, çoğu zaman kullanmadığımız odaların oluşması ve evlerin zamanla sadece eşya deposu gibi kullanılması artık çok da talep edilen bir durum değildir. Salonların sadece misafirler ile oturulan odalar olmaktan çıkması ve ev sahipleri tarafından sürekli kullanılır hale gelmesi, daha ergonomik, kullanışlı ve küçük boyutlu mobilyaların üretilebilmesi , evde geçirilen zamanların azalması ve misafir ağırlama anlayışının değişmesi ile 1+1, 2+1 konutlar tercih edilir hale gelmiştir.

Konut projelerinde bile artık olabildiğince ufak ama kullanışlı dairelerin inşası yoluna gidilmektedir. Tabi ki küçük yada büyük konutta oturma zevki tamamen kişiseldir. Evinize ayırabilecek yeterli zamanınız var ise ve maddi konu sizi sıkıntıya sokmayacak ise dilediğiniz kadar büyük evlerde oturabilirsiniz. Ama genel olarak bakıldığında kişilerin tercihlerinde giderek küçük evlerde oturma anlayışının hakim olduğu görülmektedir. Küçük evler hem ekonomik hem de yatırım maliyetleri daha azdır.