İster oturmak için isterse yatırım yapmak için konut alamk isteyenlerin en çok merak ettiği soru konut almak için en uygun zamanın ne zaman olduğudur. Kışın sona ermesi ve bahar aylarının gelmesi ile emlak sektörünün canlandığı  bir gerçektir. Kiralama ve satış işlemlerinin en çok yapıldığı aylar ilkbahar aylarıdır. Tabiki şehir bazında veya bölge bazında değişiklikler görülebilmektedir. 

Konut almak için doğru zamanı aslında siz belirlersiniz. Ekonomik gücünüz konut almaya el veriyor ve bir konut almaya karar verdi iseniz aslında yılın 12 ayı da konut almak için uygundur. Önemli olan fırsatları değerlendirmek ve size en uygun konutu bulabilmek için gerekli araştırmaları yapabilmektir. Eğer zamanınız var ise bu işi bireysel olarak da yapabileeğiniz gibi, zamandan tasarruf edebilmek ve daha fazla konut seçeneği arasından doğru tercihi yapabilmek için ihtiyacınız olan konut bilgilerini ve değerini bir gayrimenkul uzmanı ile de paylaşabilirsiniz. 

Konut arayışına girmeden önce yapılması gereken en önemli hazırlık ödeme gücünüzü belirlemek, kredi çekeceksiniz ödeyebileceğiniz kredi turarını tespit etmek kısacası kaç liralık bir konut alabileceğinizi tespit etmektir. Bu aşamada yapılacak hatalar sizi zor durumda bırakabilir, ödeme gücünüzün yetmeyeceği bir konut almanıza yada istedeğiniz konutu alamamanıza nedene olabilir. Bütçenizi belirlemenizin ardından alacağınız konutu yatırım çin mi yoksa oturmak içinmi alacağınız önemlidir. 

Amacınız ve bütçeniz belli ise ister internetten istediğiniz bölgelerdeki emlak ilanlarını düzenli olarak araştırabilir isterseniz konut talep ettiğiniz bölgedeki emlak danışmanları ile görüşüp size güncek satılık konutlar hakkında düzenli bilgi vermelerini sağlayabilirsiniz. Ne kadar çok alternatif bulursanız bu sizin yararınıza olacaktır.