Ev alma imkanı çoğu insan için hayatında bir yada iki kez yaşayabileceği bir deneyimdir. Bu nedenle gelecekte uzun yıllar boyunca borç altına girmeden önce yada uzun yıllar boyunca yaptığınız birikimin uygun şekilde değerlenebilmesi adına ev alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar dikkate alındığında ev almak isteyen büyük çoğunluk, ikamet etmek istedikleri evi almaya yönelmektedir. Elbette yatırım amacı ile ev alma düşüncesi de oldukça gelişmiştir.

Ev almak belirttiğimiz gibi her gün yaşadığımız ve uzmanı olduğumuz bir eylem değildir. Önemli noktalara dikkat edilmezse, alacağınız ev sizi rahatlatmaktan ziyade başınıza daha büyük problemler açabilir. Ev alırken öncelikle amacınızı belirlemeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Cevap bulmanız gereken ilk soru ise oturmak için mi yoksa yatırım için mi ev almak istediğinizdir.

Oturmak, yaşamak için ev alıyorsanız ve halihazırda evin bedelinin tamamını ödeyebileceğiniz bir bütçeniz yok ise öncelikle bütçenizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Uzun yıllar boyunca borç ödeme planı başta güzel bir fikir gibi gözüksede, bütçenizin üzerinde gireceğiniz borçlar zamanla sizi yıpratabilir ve yorabilir. Hatta bazen ödeme zorluğu durumuna bile düşebilirsiniz. Genellikle konut kredi 10 yıllık olarak düzenlenir. Bu durumda 10 yıl boyunca her ay ödeyebileceğiniz tutarı iyi belirlemeniz gerekir. Ev almak isteyen pek çok insan, gelecek 10 yılı iyi öngöremediğinden ve kredilerini ödeyemediğinden almış oldukları evleri neredeyse kalan borçları karşılığında değerinin çok altına satmak durumunda kalmaktadır. 

İyi bir bütçe planı ardından, bütçenizin karşılayabileceği en iyi evi bulmakta sıra. Bir evi alacaksanız öncelikle beğenmeniz gerekir. Hem evi, hem çevresini birarada ve iyi değerlendirmek gerekir. Konforunuzun ve rahatlığınızın yanısıra almayı düşündüğünüz evin sosyal ihtiyaçlarınızı da karşılaması beklenir. Bu sosyal ihtiyaçlar genellikle çevresel faktörlerdir. Evin; okullara, hastanelere, toplu taşımaya, sosyal ve kültürel alanlara yakınlığı gibi. Başta bu tip çevresel faktörlere dikkat edilmemesi durumunda o ev içerisinde yaşayacağınız yıllar sorun haline gelmeye başlayabilir. Örneğin şu anda inşaatı süren ve tamamlanan pek çok inşaat projesi, siteler, genellikle şehrin çok dışında ve sadece kendi sosyal alanları ile maliklerine yetmeye çalışan alanlardır. Başta bir sitede oturma fikri cazip gelsede sosyal yaşantınızı sekteye uğratabilir ve sizi bir ev kuşuna döndürebilir. Yol, ulaşım için harcayacağınız zamanlar ise zamanla size kayıp gibi gözükebilir ve açıkçası bir yerden bir yere gitmek, bir yere ulaşmak eziyet haline gelebilir. 

Konforsal ve sosyal etmenleri bir kenara bırakırsak, en önemli dikkat edilmesi gereken nokta ileride yasal problemler yaşamamanızdır. BU nedenle almak istediğiniz konut tamamlanmış, ikinci el yada halen inşaat aşamasında ise tapu incelemesinin yapılması gerekmektedir. Tapu üzerinde herhangi bir şerh, şuu, intifa, ipotek, haciz gibi durumların varlığı araştırılmalıdır. Yapı ruhsatı olan konutlar tercih edilmelidir. Size satıcılar yada aracılar tarafından vaad edilen "ileride yapılacak" kelimelerine inanmamak gerekir. İnşaat aşamasında bir konut almak çoğu zaman risklidir. Kat irtifakı yapılıp yapılmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bu arada konut yapılacak arazi olarak gösterilen alanların dere yatakları, sanayi tesislerine yakınlığı iyi saptanmalıdır. Satın almayı düşündüğünüz evin mümkünse miamri planlarına ulaşılmalı ve şu anki durumu ile mimari planlar karşılaştırılmalıdır. Eğer mimari plan haricinde yapı üzerinde yapılan izinsiz bir değişiklik var ise, bu değişikliklerin her zaman yetkili merciler tarafından iptal edilebileceğini ve yapının mimari plandaki haline çevrilmesinin talep edilebileceğini unutmamanız gerekir. Örneğin odaya dahil edilmiş baklonlar, kapatılmış balkonlar, evin izin verilen metrekareden fazla inşaat edilmiş olması gibi. Böyle bir durumda yetkili merciler gerekli kararlar ile evinizin fazla ve kapalı alanlara dahil edilmiş alanlarının yıkılmasını bile talep edebilirler. Bu durum hem evinizin değerini düşürür hemde size pek çok masraf çıkaracaktır. Konut almayı planladığınız mevkinin belediyelerinden de almayı düşündüğünüz eve ait kayıtları talep edebilir ve inceleyebilirsiniz. Bu da size bugüne kadar o ev üzerinde herhangi bir yıkım kararı olmuş mu, her hangi bir tutanak tutulmuş mu bunun bilgisini sağlayacaktır.

Henüz inşaatı süren veyayeni başlayacak konutların alımında mutlaka size vaad edilen metrekare bilgilerini, mimari projeler ile karşılaştırınız. Genellikle sektörde metrekare bilgileri brüt metrekareler verilerek bu tip satışlar gerçekleştirilmektedir. Merdiven sahanlığının bile evinize düşün kısmının brüt metrekare içerisinde olduğunu unutmayınız. Size 120 metrekare olarak pazarlanan bir ev taamlanıp bittiğinde size epey küçük gelebilir. Mimari proje üzerinde tek tek tüm odaların net metrekarelerini incelemeyi unutmayınız.

Alım-satım işlemlerinde ayrıca doğacak masraflar için de bir bütçe mutlaka ayırın. Genellikle baştan hesaplanmayan bu tip giderler, alım-satım aşamasında problem haline gelebilmektedir.